TBMM’de CUMHURİYETİN İLAN MÜZAKERELERİ..

İLK TBMM

Muzaffer DELİGÖZ
Aestern News Agancy (ENA)

(Alıntı: http://muzafferdeligoz.com.tr/2017/10/29/tbmmde-cumhuriyetin-ilan-muzakereleri/)

Birinci Dünya Harbinden yenik çıkan Osmanlı İmparatorluğunun toprakları Avrupa Devletlerince işgal edilmişti. İşgali kabul etmeyen Türk halkı, bütün Anadolu’da işgale karşı şavaşmaya başlamıştı. Mustafa Kemal’in Anadolu’da bulunan Ordu’ların başına geçerek bu direnişe öncülük etmeleri ve yön vermesi sonucu; yenilen İmparatorluğun küçük bir bölümü, aynı düşmanı ülkesinden çıkarma noktasına gelince; Avrupa Devletleri, Osmanlı Hükümeti ile yaptığı SEVR Anlaşmasını bir kenara bırakıp, yeni galiplerle Lozan’da masaya oturmuştu.

LOZAN DA İMZA

Lozan’da TBMM Hükümeti temsilcileri ile 24. Temmuz.1923 de anlaşma imzalandı. Lozan, Osmanlı yerine, yeni bir Devletin doğması anlaşması idi.

23 Nisan 1920’den beri Türkiye’yi idare eden Türkiye Büyük Millet Meclisi Hükümeti, millî egemenlik esasına dayanıyordu. Bu, adı konulmamış bir cumhuriyet yönetimiydi. 20 Ocak 1921 tarihli anayasada “Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir.” deniliyordu. Yeni rejim; ilân edilmemiş bir cumhuriyeti gösteriyordu. Bunu yasalaştırmak için; 1921 Anayasası’nın bazı maddelerini değiştirerek “Türkiye Devleti’nin hükümet şekli cumhuriyettir.” hükmü TBMM’de yapılan müzakerelerden sonra alkışlarla kabul edilerek, cumhuriyet ilân edildi. (29/30 Ekim 1923 gecesi saat 20.30)

İLK TBMM BALKONDA M.KEMAL

15 dakika sonra, yani 20.45’te Cumhurbaşkanı seçimi yapılarak mevcut 158 üyenin ittifakı ile Gazi Mustafa Kemal Cumhurbaşkanı seçildi.

TBMM nin 29.Ekim.1923 Pazartesi günü ve 43. Birleşiminde kabul edilen Cumhuriyet’in TBMM deki müzakerelerini meclis zabıtlarından alarak aşağıda veriyoruz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s